Mexiko – The Best of Yucatan – Cenoty, ostrov Cosumel

     Potápění Mexiko       

The Best of Yucatan – Cenoty, ostrov Cosumel

14 – 16cti denní akce (dle aktuální letových řádů)

Cena 70000,- Kč potápěč, nepotápěč 45000,- Kč

termín: 26. března 2018 – 10. dubna 2018
(možnost posunutí termínu o jeden den dle příletů a odletů a aktuálních letových řádů)

Pokusím se zajistit letenky již v pátek 26. března, tak abychom 26. března večer byly na místě a ubytovaní a dále bych rád odlétal až 9. dubna, abychom doopravdy využili maximum pobytových dní – takže počítejte spíše se 15. dny i s cestou, protože návrat do Prahy by byl 10. dubna.

Platby: záloha 50% při přihlášení, nejpozději však do 30. října 2017
doplatek měsíc před odletem, tedy nejpozději 24. února 2018

Potápění v Mexiku nabízí na rozdíl od ostatních klasických potápěčských destinací nejlepší potápění na světě v jeskyních s neskutečně čistou vodou. To vše je možno doplnit o výlety za historickými i přírodními památkami této kulturně nesmírně bohaté země. Na své si zde přijdou potápěči všech kvalifikací i jejich případný nepotápěčský doprovod.

ORIENTAČNÍ PROGRAM AKCE:

1. – 2. den: (24. 3. 2018) odlet z Prahy (popř. Vídně, Mnichova, Frankfurtu), přílet do Cancúnu, transfer a ubytování v jednom z klidnějších středisek – v oblasi Tulum. Ubytování střední kvality – klimatizace, vlastní koupelna, atd.

3. – 8. den: (26. – 31. 3. 2018) 6dnů/12ponorů potápění v Cenotech – světový unikát! Fantastické krasové labyrinty protkávající rozsáhlou část poloostrova Yucatán. Na desítkách míst v tropické džungli se nacházejí vstupy = Cenoty do těchto sladko/slanovodních jeskynních systémů. Přitom každý z těchto Cenotů je unikátní a potápění v něm se odlišuje od ostatních a jsou jak pro sportovní tak speleopotápěče životním zážitkem. Viditelnost pod vodou je téměř neomezená, pouze v hloubce cca 8-12m narazíte v některých cenotech na rozhraní sladké (horní vrstva tvořená dešťovou vodou) a slané (mořské vody) – haloklina. Tyto ponory se dají naplánovat s různým stupněm obtížnosti pro kvalifikace od OWD, P* tak pro potápěče s certifikací Cavern – Cave diver. Případní zájemci mohou po předchozí domluvě absolvovat i tyto kursy a posunout tak hranice svých potápěčských dovedností.

9. den: (1. 4. 2018) Možnost fakultativního výletu, nebo lenošení u moře:
Uxmal – jedno z nejpůsobivějších mayských nalezišť situované v hornatém regionu Puuc. Toto rozsáhlé naleziště je mírně stranou hlavních davů turistů z velkých letovisek proto si zde obzvlášť navečer můžete téměř sami vychutnat jeho kouzelnou atmosféru.
Mezi nejzajímavější stavby této lokality patří: Kouzelníkův dům – 39m vysoký chrám postavený základech dřívějších 4chrámů. Nádvoří jeptišek – rozsáhlý palácový komplex s 74místnostmi, jehož původní význam je dodnes nejasný. Želví dům – další chrám lemovaný reliéfy želv, které Mayové spojovali s bohem deště – Chakem. Vládcům palác – asi nejúchvatnější stavba celého komplexu a jeden z nejlepších pozůstatků vrcholného mayského období Puuc

Kabah – další relativně málo navštěvované naleziště. Jeho najzajímavější částí je Palác masek, jehož fasáda je pokryta téměř 300 maskami boha deště Chaka. I zde samozřejmě nechybí monumentální palác či malá a velká pyramida

Labna – její palác patří k nejdelším v celé oblasti a jeho výzdoba je stále ve velmi dobrém stavu. El Arco – nádherný zdobný oblouk spojující původně dva čtvercové dvory. Rozpadlá pyramida El Minador s chrámem na jeho vrcholu odkud je nádherný výhled do okolí.

Chichén Itzá – ačkoli se jedná o nejslavnější a nejlépe zrestaurované mayské naleziště na Yucatánském poloostrově doporučujeme jeho zařazení do programu, pouze pokud se nám podaří sem dostat brzo ráno. Později je už zavalen davy turistů a působí příliš komerčně.
Mezi jeho nejzajímavější části patří:
Kukulcánova pyramida s chrámem na vrcholu, která je v podstatě mayským kamenným kalendářem. Uvnitř této pyramidy se nachází původní starší pyramida s jaguářím trůnem. Velké míčové hřiště – jedno za 8 hřišť v tomto komplexu a asi největší a nejzachovalejší na Yucatánu. Chrám vousatého muže a chrám jaguárů jsou bohatě zdobené reliéfy a freskami. Observatoř – jedna za nejvýznamějších staveb této lokality. Odtud určovali mayští kněží začátky obřadů, svátků i zemědělských aktivit.

Grutas de Loltún – jeden z největších a nejzajímavějších jeskynních systémů v oblasti Yucatánu s nástěnnými malbami a dalšími artefakty z mayských dob.

10. – 12. den: (2. – 4. 4. 2018) 3dny/6ponorů potápění u ostrova Cosumel.

Ostrov Cosumel nabízí potápění u korálových zahrad a nejen jich. Je totiž považovaný za jednu z top světových destinací pro potápění. Názvy lokalit jako jsou Palancar, Franceska nebo Tormentos jsou mezi potápěči pojmem. Pod vodou tu můžete potkat želvy, manty i menší druhy žraloků. Pro šnorchlování je nejlepším místem Parque Chankanaab, jehož mělké útesy jsou domovem více než 600 druhů ryb. Těsně pod křišťálovou hladinou karibského moře se skrývá druhá největší šnůra korálových útesů na světě, která vede ze severního hrotu poloostrova Yukatán až do Belize. Oceánograf Jacques Cousteau je filmoval v 60. letech 20. století a dnes je považují potápěčské organizace za jedno ze tří nejlepších míst k potápění na světě. Ke skvělé pověsti Cozumelu přispívá teplota vody kolem 26 °C, viditelnost od 20 m do 30 m, podmořská rezervace o ploše 27 170 ha a desítky potápěčských základen.

13. – 14. den: (5. – 6. 4. 2018)Možnost potápění v oblasti Tulumu, fakultativního výletu, nebo lenošení u moře

15. – 16. den: (7. – 8. 4. 2018) odlet do Prahy (popř. Vídně, Mnichova, Frankfurtu) a cesta domů

 

UBYTOVÁNÍ:

Ubytováni budeme v městečku Tulum, patřícímu k nejoblíbenějším archeologickým nalezištím v Mexiku. Nachází se na poloostrově Yucatán u pobřeží Karibského moře. Vzhledem k jeho značné oblibě hrozilo poškození celé lokality turistickým ruchem, takže byla v roce 1993 zavedena opatření, díky nimž se podařilo pozůstatky města zakonzervovat a zachránit. Tulum nebyl zřejmě zdaleka tak výstavním mayským městem jako jiná střediska na Yucatánu, avšak svou proslulost si získal díky nádhernému umístění na útesu přímo nad mořem. Do archeologického areálu se vchází brankou ve vysoké zdi, která oddělovala posvátný a správní areál od profánního okolí. V areálu se nachází například Casa de Chultun, zříceniny domu s mohutným sloupovím či Templo de los Frescos se zrekonstruovanými nástěnnými malbami, které zobrazují mayské bohy a symboly plodnosti: ryby, kukuřici a déšť. Obyvatelé města uctívali El Dio Descendente, klesajícího boha, jehož zobrazení zde všude najdete – význam tohoto božstva není dnes zcela přesně znám. Dominantou Tulumu je El Castillo, dvanáctimetrová strážní věž a maják, která se tyčí přímo na útesu nad mořem. Nezapomenutelným zážitkem je pak možnost vykoupat se na pláži, která se nachází přímo v areálu právě pod El Castillem. Jižně od Tulumu se nachází v Reserva de la Biosféra Sian Ka´an, rezervace tvořená 100 km pláží a mořskými lagunami, která byla zapsána na seznam UNESCO.
K dispozici nám bude vila pro 12 osob. Disponuje 5 pokoji po dvou, třech a čtyřech lidech. Každý pokoj má svoji koupelnu a záchod, teče teplá a studená. Dvě patra s velkou terasou v každém patře a některé pokoje mají vlastní balkón. Společná vybavená kuchyně v prvním patře. Prostorný obývák s projektorem. Zahrada s bazénem. Parkování je možné za branou u baráku anebo na ulici před bránou. Internet pomocí Wi-Fi. Je to v přátelské ulici s fruterií a malým krámem, 15 min do centra pěšky, autem do pěti minut. Na zahradě se dá grilovat a je tam velký stůl s lavicemi, ideální místo pro odpočinek a posezení po ponorech. Snídaně je v ceně ubytování.

               

Po dohodě celé skupiny, nebo její větší části nám bude k dispozici minibus na fakultativní výlety. Ve dnech bez ponorů Vás můžeme vzít na výlet do totálně tradiční vesnice, kam se moc turistů nedostane, v blízkosti je laguna kde se dá přespat v typických májských obydlích a navštívili bychom jeskyni s unikátním druhem hada, který tam loví netopýry. Ať máte unikátní zážitky!

 

A TEĎ TO HLAVNÍ, POTÁPĚNÍ:

Potápění v Cenotech – jeskynních systémech na poloostrově Yucatan, se sladkou i slanou vodou, úžasnou viditelností a nádhernou krápníkovou výzdobou řadí tuto oblast k nejlepším speleolokalitám na světě. Na své si zde přijdou jak nároční speleopotápěči tak i méně zkušení sportovní potápěči s kvalifikacemi od OWD. Náročnost ponorů se vždy přizpůsobuje schopnostem jednotlivých účastníků, aby byla dodržena max. bezpečnost potápění. Na všech ponorech jsou jako průvodci profesionální instruktoři z našeho místního partnerského potápěčského centra a pro náročnější ponory potápěčů s jeskynní kvalifikací jsou využívána kvalitně instalovaná vodicí lana. V případě zájmu je přímo na místě možnost absolvování několika typů speleopotápěčských kursů. Teplota vody cca 24-26°C, takže vám stačí neoprénový oblek o síle 5 mm, bez rukavic a dalších doplňků.

Organizace potápění:

Potápění v cenotech – ráno odjezd z vily na cenot mezi 8-9 hodinou (dle domluvy skupiny). Z Tulumu je to na cenoty 15-20 minut +/-10min jízda v džunglí.

– 2 ponory, každý na jiné lokalitě nebo trase, doba ponoru cca 45-50 minut, mezi ponory se dělá samozřejmě pauza na přesun a odpočinek.
– lokalit pro cavernové potápění tj. pro potápěče bez jeskynní specializace je k dispozici min. 20-30 takže v případě zájmu o přikoupení dalších ponoru je kde se potápět.
– hloubky v cenotech se pohybují do 16 metru s průměrnou hloubkou 8-10m, jen 2 cenoty jsou hlubší.
– min. je vyžadována kvalifikace certifikaci OWD – v tomto případě se potápí v cavern zónách (max. 60 metrů od vchodu za dosahu denního světla, pouze velké prostory, ponor probíhá dle podle instalovaných vodicích lan).
– možnost celoročního potápění bez ohledu na počasí, viditelnost pres 100 metrů, žádné proudy.
– potápění probíhá ve skupinkách max. 4 potápěči na jednoho průvodce.

Celý výjezd trvá cca 5 hodin (doprava, briefing, potápění, návrat do vily), návrat do vily mezi 14-15hod. Pro certifikované jeskynní potápěče je možno zajistit náročnější program včetně pronájmu Twin setů, stage atd.

Potápění na ostrově Cosumel – Ráno odjezd z přístavu trajektem (45 minut plavby na ostrov), přestoupení na potápěčskou loď. Potápěčské lokality jsou vzdáleny cca 20 – 45 minut plavby lodí. Hloubky se pohybují podobně jako v cenotech, tedy 10- 25 metrů. Celý výlet trvá cca 7 hodin.

Cena zahrnuje:

– 13 x nocleh ve vile střední kvality
– 18 ponorů – 12x cenoty, 6x moře
– letenku Vídeň (Brusel apod.) – Cancun a zpět – nutnost registrace účastníků v systému
– transfery na potápění

Cena nezahrnuje:

– stravu, krom snídaně, která je v ceně ubytování – v okolí dostatek hospůdek, taveren apod.
– pronájem potápěčské výstroje
– vstupné do památek, rezervací
– ponory nad rámec programu a výlety nad rámec programu
– vstupy a transfery do cenotů pro nepotápěče – cca 30 USD/os/den
– pojištění a další výše neuvedené

 

Důležité informace

Vízum do Mexika není problém, zařídíme na letišti po příletu. Pokud budeme mít přestup na některém letišti v USA, jsou potřeba tyto náležitosti:

1. Biometrický pas (ten musí být platný ještě 6 měsíců po vašem příletu zpět do ČR),
2. ESTA (Electronic System of Travel Authorization) neboli Elektronický systém cestovní registrace – internetový formulář, který vyplníte, následně uhradíte poplatek 14 dolarů. Poplatek je možné uhradit platební kartou, ESTA je pak vyřízená za pár minut a schválenou registraci dostanete na vámi zadaný email. Číslo registrace je vhodné si někam poznačit, tisknout si nic nemusíte, jelikož americká strana má veškerou dokumentaci k dispozici.

Na internetu funguje množství zprostředkovatelských agentur, přes něž je možné o ESTA zažádat. Nicméně si tyto servery budou účtovat poplatky za zprostředkování. O ESTA vždy žádejte na stránce Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA.
Doporučujeme si ESTU vyřídit alespoň 72 hodin před odletem. Schválená ESTA však nezaručuje vpuštění do země. Po příletu do USA je nutné projít přes imigrační kontrolu. Problém může nastat, pokud jste po 1. 3. 2011 vstoupili na území Íráku, Íránu, Sýrie, Jemenu, Libye, Somálska nebo Súdánu. V takovém případě je nutné na Velvyslanectví USA zažádat o vízum typu B1/B2 (obchodní nebo turistické vízum).
Jednou vydaná ESTA má platnost 2 roky a je možné na tuto registraci po USA cestovat opakovaně. Samozřejmě pouze s pasem, pro nějž byla tato registrace vystavena.

Přepravu do Tulumu cca. 120 Km (2 hodiny) lze realizovat 3 způsoby:
1. Autem – doporučujeme půjčení auta přímo na letišti (budete samostatní při dopravě k moři, po městě, na mexické památky). Cena cca 35-50 USD/den, benzín cca 14Kč/litr
2. Autobusem – z letiště každou hodinu jezdí klimatizovaný autobus ADO, který Vás doveze až do Tulumu. Cena cca 180 pesos (cca 270 Kč)
3. Microbusem – pokud se vytvoří skupinka minimálně 4 osob jsme schopni Vám zajistit dopravu klimatizovaným mikrobusem. cca 1500 pesos (cca 2250 Kč)

 

Číst dále:

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..