Potápění na Tenerife

22. prosince 2017 jsem v odpoledních hodinách přistál na letišti Tenerife Sur na Kanáských ostrovech. Přivítalo mne velmi pěkné počasí, kdy foukal mírný vánek a teplota se v tuto roční dobu pohybovala na přijetelných 23°C. Po obvyklých procedurách na letišti jsem se přesunul do Maríny San Migel, kde jsem byl ubytován. Cesta taxíkem netrvala déle jak dvacet minut a stála 15€.

Potápění se odehrávalo s místními potápěčskými centry Aquarius a Okeanus. Zažil jsem potápění jak ze břehu, tak ze zodiaku. Na člunu nás jezdilo nanajvíše osm, takže dost místa i na přestrojení lahví a přípravu na druhý ponor.

24. 12. 2017 Na Štědrý den jsem navštívil dvě lokality – El Faro a vrak lodi El Condesito. První byla vybrána jako zkušební, lokace asi 28°0’2.092″N a 16°41’47.139″W. Byla mělká a dosahovala maximální hloubky 20 metrů. Lokalita byla zajímavá hlavně profilem dna, které bylo členité a různými průrvamy padalo až do maximální popsané hloubky. Druhá lokalita byl vrak 42 metrů velké lodi, který převážel pytle s cementem a nachází se na souřadnicích 28°1´33,33″N a 16°43´27,811″W. Zde se dala udělat hloubka rovnající se maximální rekreační hloubce ponoru. Vrak jsem si patřičně prolezl a prohlédl. Nebyl vůbec složitý pro penetraci. K vidění byli i žraloci, které spatřila druhá skupina potápěčů.

 

25. 12. 2017 Dnes opět ponory ze člunu. Vlny dosahovaly místy až 2 metrů a tak jízda na člunu byla trošku adrenalinová. Na první lokalitu, kterou místní nazývají „Zahrádka“ a nachází se cca 100 metrů od přistavní hráze městečka Las Galletas, 28°0’14.044″N a 16°39’39.333″W, jsme dorazili po cca 10 minutách poklidné a pomalé jízdy ve vlnách. Po hození kotvy se po kotevním laně dostáváte do 22 metrů pod hladinou. Přivítá vás pískové dno s trčícími úhořivci a vrakem staré rybářské bárky. Kousek dál na sever dno stoupá cca do 14 metrů, kde jsou k vidění barakuky, chobotnice, sépie a také s trochou štěstí rejnoci. Po doplutí do přístavu jsme všichni přestrojili na plné lahve a vyčkali až se vrátí další skupina potápěčů. Čekala nás jízda rychlým člunem ve velikých vlnách až k městečku Los Christianos 28°1’57.398″N a 16°42’32.204″W, kde se nachází jedna, možná z nehezčích lokalit na Tenerife. Dno je velmi členité velkými balvany a průrvami cca od 7 metrů hloubky až opět do hranice rekreačního ponoru a hlouběji. K vidění jsou zde hlavně želvy a rejnoci. Není od věci, že zahlédnete i hejno barakud, které vyčkávají na svou kořist. Na této lokalitě také potkáte hodně života, není to jako v Egyptě, ale stále je na co koukat a tak si ponor užíváte plni euforie z toho co je tu k vidění.

  

 

26. 12. 2017 Dnešní ponory se oba odehrály ze břehu a to na loklaitách Las Eras a El Poris. Prní lokalita je na souřadnicích 28°11´36,883´´N a 16°25´20,452´´W. Jedná se o příjemný a nenáročný ponor z pláže, kde se po levé ruce obeplavává ochranný val. Skálu máte pořád po levé ruce. Ve skále je mnoho prohlubní, ve kterých jen bují život. Potkáte sépie, chobotnice a obvyklý podmořský život. Druhá lokalita je od té první vzdálena cca půl hodiny jízdy autem. Přijedete na pláž, kde vstup do vody se odehrává po žebříku, nebo skokem cca z 3 metrové výšky. Lokalita se nachází na 28°9’50.967″N a 16°25’40.616″W. Jedná se krom vstupu a výlezu z vody opět o velmi klidnou a jednoduchou lokalitu, kde maximální hloubka nedosahuje 20 metrů. Ve vodě se obeplavávájí velké skalní útvary a hlavní skálu máte opět po levé ruce. K vidění jsou při trošce štěstí i rejnoci.

27. 12. 2017 Playa Paraiso. Lokalita, na kterou se dostanete pohodleně autem za necelou hodinu ze základny Aquarius. Nachází se na těchto souřadnicích 28°7’5.531″N a 16°46’36.761″W. Vstup do vody je opět po žebříku, ale cesta k němu je dlouhá a krkolomná. Musíte být velice opatrní, aby se vám noha nesmekla po mokrých kamenech. Po zanoření máme skálu po levé ruce a obeplouvají se veklé balvany. Hloubka nedosahuje ani 18 metrů. K vidění byl Angel shark a rejnok. Mnoho fauny a flory, se kterou se můžete setkat na každém ponoru. Lokalita je vhodná hlavně pro začátečníky. Nesmí vás, ale odradit výstup z vody, který je ve vlnách poněkud obtížný. Alcala byla další lokalita, která se potápěla ze břehu. Nachází se na 28°12’3.926″N a 16°49’46.751″W. Jedná se o lokalitu vhodnou pro začátečníky, kde maximální hloubka dosahuje 13 metrů. Po sestupu do vody po žebříku se vydáte na jihozápad a dostanete se k valu malých kamenů, které vás navedou na větší podvodní skalku. Tu si v pohodě za dostatečné zásoby vzduchu obeplujete. K vidění jsou hlavně platýzi a pavoučí kraby.

  

Všechny lokality, které jsem na Tenerife navštívil mne velice zaujaly bohatým podmořským životem. Na každé z těchto lokalit při trošce štěstí můžete potkat žraloky, rejnoky a želvy. Nemluvím o hejnech ryb jako jsou barakudy a další. Služby potápěčských center jsou na velice dobré úrovni a za jeden ponor zaplatíte asi 40€. Balíček ponorů je samozřejmě levnější. Musím, ale upozornit, že vše strašně dlouho trvá. Seznámení s lokalitami je na velmi dobré úrovni a centrum nabídne briefing jak v angličtině, ruštině, tak i ve slovenštině a to pokud jedete na zodiaku, kde vám dělá průvodce slovák Martin s dive centra Okeanus. I v této roční době mne příjemně překvapila teplota vody, která dosahovala 19° až 20°C, ale kdo jednou okusí „sucháč“ již nikdy jej nesundá :-). Počasí mi dopřálo a tak jsem se mezi ponory mohli slunit v příjemných 24°C.

  

Na Kanárské ostrovy na Tenerife se určitě vrátím a zvovu využiji služeb výše napsaných dive center.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.