Lom Srní – lom nejen pro koupání

Na konci července 18 jsem navštívili lom Srní u Hlinska. Když jsem se vyptával starších kolegů jak to tam vypadá, tak se mi dostalo reakce: „Jo šroťák !“ Ten kolega to myslel tak, že je tam opravdu hodně poházených věcí, hlavně železných.

Dorazili jsme v pátek. Lokalita je přenádherná. Večerní ponor zamítnut, únava a neznalost lokality zvyšuje riziko. Jako vedro, takže koupačka, až do doby než zalezlo to topení na nebi. Ten den bylo největší zatmění měsíce….no, přes tu oblačnost to prostě nešlo. V noci trochu sprchlo. Ráno, nádhera, azuro, dorazil zbytek, breefing, nastrojení a šlo se do vody.

Viditelnost ve vodě je v těchto měsících mizerná. Do 6m to ušlo, níže to byla neprostupná mlha sedimentu. Zkusmo jsme sjeli do 14m, při sestupu jsme ztratili vodící skálu a dole fakt tma, ale bylo vidět. Teplota 8st, tma, zima, dalo se svítit a bylo i pár metrů vidět, tak trošku peklo :). Orientace byla mizerná, mě by to asi nevadilo, ale můj buddy byl trošku vyděšený, takže okamžitě vzestup na původní hloubku.

Objeli jsme lom 2x dokola, dá se to zvládnout napohodu do 50 minutek. Jsou tam parádní místa, vesměs v nízkých hloubkách, mnoho ryb. Ještě jsem neviděl tak krotké kapry :). Normálně do nás dloubali, jako kdyby prosili o jídlo a nechali se i pohladit. Spousta línů, viděli jsme štiku a také bílého sumce.

Večer grilčo, povídání, zábava, spánek, deštík, ranní fronta na toaletu. V nejbližší době bude rozšířen počet toalet a sociální zázemí. Toho si cením hlavně já ! 🙂 Takže jsem majitele podpořil, abych se již příště dočkal! Jinak lom je celkem otevřený veřejnosti. Neznám přesně místní pravidla, ale všiml jsem si kasičky s nápisem „vstupne v nepřítomnosti zde:“ :). Potápěčům je povolen vjezd až za závoru, ostatní koupači musí parkovat před vjezdem. Stan jsme si postavili dole na louce, v klidné části. Provozovatel vlastní kompresor a kaskádu, plní celkem rychle. V místě je škola potápění, mají spoustu vybavení a domnívám se, že si lze vybavení zapůjčit. Určitě však nejdříve kontaktujte provozovatele!

Tento víkend máme dalšího OWD potápěče Jardu, který pod vedením instruktora EPIho úspěšně složil zkoušky. Zdenka bydlela v penzionu v Hlinksu, ale vždy odparkovala auto a pak šla 3km pěšky tam a zase pak zpět! V sobotní podvečer dorazila Jíťa s rodinou. Štefan s Lukášem přiletěli v sobotu ráno a vydrželi do neděle, přiletěl jen „Štefan“ :). A přítomen byl i, ne hliník ne, Pepa ! 🙂

Jsme moc rádi, že se takto dokážeme sejít, užít si společnou zábavu a skvělé ponory a umíme těžit i když se nedaří. Těšíme se na vás zase příště! A zde pár fotografií!

PS: Za mě? Takový vedro, já pod stanem, no pořád ve vodě, suchej, mokrej, prostě parádní víkend. Musím si vzít v pondělí dovolenou, abych se srovnal :).

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.