Trim a jak na něj

Správné vyvážení potápěče (trim) a jak na něj.

Mnoho potápníků mi položilo otázku: „Jak to dělám, že nemám skoro žádnou spotřebu dýchacího média?“. Jedním z mnoha nástrojů jak toho dosáhnout, je správné vyvážení potápěče, tedy trim.

Všeobecná definice trimu zni:
„Neutrální poloha a neutrální vztlak potápěče pod vodní hladinou, který se nachází ve vodorovné (horizontální) poloze, a to bez pohybu a jakékoliv fyzické námahy. Při nádechu potápěč mírně stoupá (o několik cm) a při výdechu se vrací opět do výchozí polohy.

Doporučuji vyvážení s hlavou mírně dolů s mírným prohnutím v zádech. Je to velmi pohodlná varianta. V trimu bychom měli setrvat po celou dobu ponoru.

Hlavni výhody potápěče v trimu jsou:
 menší hydrodynamický odpor
 menší výdej fyzické energie
 menší spotřeba dýchacího média
 efektivní pohyb pod vodou
 skoro žádné kalení při žabím kopu
 malá, skoro žádná pravděpodobnost kontaktu s křehkým podvodním životem

Faktory, které ovlivňují správný trim:
 správné množství zátěže a její umístění a rozložení
 vhodný kompenzátoru vztlaku
 poloha tlakové lahve (změna těžiště potápěče)

Jak budeme postupovat, aby se potápěč dostal snadno a rychle do trimu?
Musíme nalézt těžiště potápěče pod vodou. Těžiště potápěče je bod, ve kterém potápěče podepřeme, a ten zůstává v rovnováze. Předpokládejme, že máme zátěž, která je posunuta do osy těžiště. Pokud se nám nevejde požadované množství zátěže do kapes, vždy se řídíme pravidlem, že zátěž musí být co nejblíže těžišti. Jedná o velmi citlivou a jemnou práci se zátěží, kde každý centimetr posunutí má vliv na trim. Budeme obezřetní a výsledek se dostaví co nejdříve. S běžnou potápěčskou výstrojí, kterou používáme při potápění, se ponoříme na dno bazénu tak, abychom měli pod sebou rovné dno. Vypustíme veškerý přebytečný vzduch z kompenzátoru vztlaku (BCD) a lehneme si na dno. Na dně simulujeme polohu potápěče v trimu. V této pozici se musíme snadno udržet, bez jakéhokoliv pohybu. Zklidníme svůj dech a soustředíme se na polohu svého těla pod vodou. Pokud není žádná reakce ve formě zvedání lýtek a ploutví či hlavy, je zvládnuta základní technika trimu.

V případě problémů, postupujeme takto:
– padají nám kolena a ploutve směrem dolů, hlava jde nahoru – posouváme láhev pomalu směrem k hlavě a následně se nám zvedají kolena – tedy se posouvají do vodorovné polohy s tělem.
– přepadáváme na hlavu a nohy nám jdou nahoru – posouváme láhev směrem dolů k hýždím, až do té doby než se nám hlava nedostane opět do normální polohy a nohy se posouvají do vodorovné polohy s tělem.
Posouvání lahve a správné vyvážení je práce na delší dobu. Můžeme také požádat svého buddyho, aby nám s tím pomohl a lahev nám pod vodou posouval on.

Příště si povíme něco o zátěži nebo o něčem jiném 🙂

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.