Safari Egypt 2019 – Brothers Islands

Zveme Vás všechny na potápěčský zájezd do Rudého moře, na lodní safari na nejvzdálenější egyptské ostrovy. Brothers Islands (Bratrské ostrovy). Brothers jsou velmi malé ostrůvky (0,3 a 0,1 km2) s majákem daleko v hlubokém moři, 70 km od pevniny. Unikátní poloha spolu se svisle padajícími stěnami a převisy znamená specifickou faunu, neporušené prostředí a oceánské druhy ryb (žraloci bělocípí, dlouhoploutví, útesoví, při troše štěstí uvidíme i kladivouni a manty. Zcela určitě potkáme žraloka liščího). Jsou zde naprosto neporušené rozsáhlé korálové útesy, představující bohatý podmořský život daleko od civilizace.

Kdy:
21. – 28. dubna 2019

Cena:
33000,- Kč

 

Cena zahrnuje: letenku, letištní poplatky, transfer do/z přístavu, pobyt na klimatizované lodi ve 2 lůžkových kajutách, 5 dní neomezené potápění s 12 l hliníkovými láhvemi, zátěžní olova, možnost nočních ponorů, plnou penzi, nealkoholické nápoje a ovoce.

Cena nezahrnuje: vízum 25,- USD, potápěčské pojištění, bez kterého se v Egyptě nesmíte potápět.
Cena také nezahrnuje poplatek 50,- Euro za potápění v rezervaci Brothers Islands, 40,- Euro bakšiš posádce, příplatek za větší lahev (S100) 30,- Euro/týden pobytu a 50,- Euro za twin/týden. Možnost potápění s Nitroxem do 32%. Příplatek za Nitrox 50,- Euro/lahev/týden, 60,- Euro S100/týden, a 100,- Euro twin/týden. Nutno nahlásit nejméně 20 dní před odjezdem! Cena také nezahrnuje poplatek za poslední noc v hotelu s plnou penzí 35,- Euro, pokud bude nutné tuto službu využít nebo ji budete chtít. Záleží na tom, kdy bude loď končit a kdy se bude odlétat.
A poplatek 20,- až 40,- Euro osoba v případě dohody o dřívějším odplutí z přístavu, tj. vyplutí hned v první den příletu.

Lokality které navštívíme:

Brothers Islands – Big Brother
Z hloubky 400 m se zde jako stolová hora vypíná 400 m dlouhý ostrůvek s 31 m vysokým majákem z viktoriánské doby. Strmé stěny jsou přitažlivým biotopem pro nesčetné živočišné druhy, které zde nacházejí dostatek potravy díky mírnému mořskému proudu. Tak malý útes se stal osudovým pro dvě lodě, jejichž zbytky představují pro fotografy zajímavé objekty.
Vraky – nákladní loď Numibia byla spuštěna na vodu v Glasgow v lednu 1901, měla délku 137 m, šířku 17 m. Při cestě do Kalkaty proplula Suezem a po půlnoci 20.6.1901 spatřil kapitán světla majáku, předal řízení 1. důstojníkovi s novým kurzem a příkazem minout ostrov ve vzdálenosti 1 míle. Ve 2:20 loď najela na útes přímo u majáku… Ztráty na životech naštěstí nebyly a po neúspěšných pokusech o záchranu lodi byla během 7 týdnů alespoň zachráněna část nákladu pro stavbu železnice. Dnes je vrak roztroušen na velké strmé ploše. Příď leží v 8 m, záď v 80 m. Pod nárůstem korálů jsou dobře zřetelné části lodě, stěžně, můstek, strojovna, vrátky, vstupy do nákladových prostor. Fotogenická jsou zvláště kola od lokomotiv, proto se vraku také přezdívá The Locomotive Wreck.
100 m odtud se nachází druhý vrak jménem Aida II.Egyptská vojenská loď délky 74 m, přepravující vojáky, která se potopila v roce 1957 při nepodařeném pokusu o zakotvení. Byla postavena v roce 1911 ve Francii, ke konci zajišťovala zásobami a posádkou provoz egyptských námořních základen, mj. i obsluhu na Big Brother. 15.8.1957 se kapitán rozhodl přistát přes silný vítr a bouřlivé moře, ale narazil do útesu a loď se brzy potopila a posléze sklouzla do hloubky. Dnes leží nabouraná příď ve 25 m a lodní šroub v 60 m. Pozoruhodná je obnažená strojovna s 3 válcovým parním motorem. Vrak je domovem krásných korálů i mnoha ryb, zvláště velkých kaniců.
Brothers Islands – Little Brother
Asi 1 km od svého Velkého Bratra leží tento nepatrný a naprosto pustý ostrůvek, sloužící uprostřed Rudého moře jako základna pro tah ptactva. Pod vodou je ovšem rozsáhlý útes, spadající kolmo až převisle do velkých hloubek. Spolu s příznivým proudem představuje ideální životní prostředí pro mnoho živočišných druhů a bývá považován za nejkrásnější korálový útes v Egyptě. Proto je také součástí Marine Park. Je zde mnoho druhů velkých oceánských ryb jako tuňáci a barakudy, k vidění je několik druhů žraloků, želvy a někdy i manty.

Poté navštívíme další a další krásné reefy na cestě do Hurghady, kde budeme mít možnost nakoupit domů i nějaké dárky.

Těším se na Vaše přihlášky. Už zbývá jen posledních 10 volných míst.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.