Egypt – safari duben 2019

V dubnu od 21. do 28. jsme trávili svůj čas s přáteli potápěči na lodi Martina I v Egyptě.

Plánovali jsme trasu na Brothers Islands, ale počasí bylo silně proti a tak jsme byli nuceni plout jinam. Už od příletu do Hurghady nás zaskočil velký vítr, který na moři ještě zesílil. Vlny byly celkem velké a to nás přimělo trasu upravit. Mrzelo mne, že jsme se na „Bratry“ nepodívali, ale i tak jsme viděli poměrně hodně z fauny a flóry Rudého moře.

Trasa nakonec vedla z Marsa Alam na sever do Hurghady. Navštívili jsme, dá se říci, nejkrásnější reefy Rudého moře a došlo i na vraky. Takže kdo má rád pod vodou trošku toho „železa“, přišel si také na své. Potápěli jsme na lokalitách jako: Abu Dabab I a II, Abu Dabab Naba, Marsa Shouna, Marsa Trombi, Shab Sheir West a East, Midle reef a Panorama reef, Seven Towers, Gotha Abu Ramada a v rezervaci Giftun na lokalitě Small Giftun. Vraky jsme viděli Posedonii, což je vrak 120 metrů velkého trajektu a minolovku egyptské armády El Mina v přístavu v Hurghadě. Viděli jsme krom žraloků snad všechno co se pod hladinou Rudého moře spatřit dá. Klipky (rudomořské, rudoskvrnné, černohřbeté, praporkové, škraboškové, krovkové, černoploutvé, tabákové, pološkraboškové a velké), pomce císařského a pavího, kranase žlutotělého, obrovského a modroploutvého. Různé druhy pruhatců, kaniců, parmovců, chňapalů a bradáčů. Chrochtaly černoskvrné, mořany dvoupruhé, komorníky šestipruhé a příčnopruhé, písečníky a ještěrohlavce. Zploštěnce dlouhohlavého (krokodýlí rybu), ploskozubce, ostence, bodloky. Čtverzubce běloskvrnné, hvězdnaté a maskované, havýše. Perutýny ohnivé i sudánské, murény (jávské, šedé a žlutotlamé), které nás svou velikostí udivovali. Španělskou tanečnici, hvězdnatku čtyřbarevnou. hejna tuňáků, barakudy, štítovce, stone fish, ropušnice, delfíny, karetu obrovskou, hejna klipek a klaunů očkatých a další a další tvory. Nesmíme zapomenout ani na trnuchy modroskvrnné. Ježovky a hvězdice, sumíše a medúzy (talířovky), sasanky, žahavky a laločnice. A hlavně „very nice korals garden, beautifully soft and hard korals“, tak jak říkal egyptský průvodce Ahmed. :-))))))

Každý den začal budíčkem kolem šesté hodiny ranní. Následovalo krátké seznámení s lokalitou (briefing) a šlo se do vody. Ponor trval cca 40 – 55 minut a do hloubek dle možností potápěčské certifikace. Po ponoru přišla na řadu snídaně. Pak chvilka odpočinku opět briefing, a znovu do vody. Oběd, vždy se skvělou „česnečkou“. Odpočinek (pauzy mezi ponory cca 1,5 hodiny až 2 hodiny). Opět briefing a znovu do „gumy“ na další poznávání podvodního světa. Kdo chtěl, mohl ještě na noční ponor. Večeře se podávala kolem osmé hodiny večerní. Strava byla skvělá a na poměrně malou lodní kuchyni velmi chutná a pestrá. Jedna z večeří proběhla ve stylu „zahradní párty a velké grilovačky“ na dive platu lodi. Hlady jsme určitě netrpěli.

Týden na lodi utekl jak voda. V sobotu před snídaní ještě poslední ponor a pak všechny potápěčské cajky pěkně vysušit a zabalit. Odsolovat se bude až v Čechách na nějakém lomu. Poslední noc před odletem jsme trávili v hotelu. Příjemné zpestření pobytu v Egyptě, kdy se s vámi nic nehoupe a vy cítíte pevnou půdu pod nohama. Už se těšíme na září, opět na loď Martina I. Doufám, že nás tentokráte přivítá lepší počasí a vítr se umoudří, abychom opět mohli spatřit něco málo z Neptunovy vodní říše.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.