Safari Egypt – září 2019

Zveme Vás všechny na potápěčský zájezd do Rudého moře, na lodní safari na nejvzdálenější egyptské lokality. Tentokráte poplujeme z Hurghady na jih do Marsa Alamu. Navštívíme nejkrásnější reefy této cesty, jako třeba Sewen Towers, Panorama reef apod. Když počasí dovolí, ponoříme se i na vraky lodí Salem Expres a Posedonie. Čekají nás svisle padající stěny a převisy se specifickou faunu, neporušené prostředí a oceánské druhy ryb (při troše štěstí uvidíme žraloky bělocípé, dlouhoploutvé, útesové, delfíny a možná i manty.). Jsou zde rozsáhlé korálové útesy, představující bohatý podmořský život daleko od civilizace.

Kdy:
8. – 15. září 2019

Cena:
30000,- Kč

 

Cena zahrnuje: letenku, letištní poplatky, transfer do/z přístavu, pobyt na klimatizované lodi ve 2 lůžkových kajutách, 5 dní neomezené potápění s 12 l hliníkovými láhvemi, zátěžní olova, možnost nočních ponorů, plnou penzi, nealkoholické nápoje a ovoce. Poslední noc v hotelu.

Cena nezahrnuje: vízum 25,- USD, potápěčské pojištění, bez kterého se v Egyptě nesmíte potápět.
Cena také nezahrnuje 40,- Euro bakšiš posádce, příplatek za větší lahev (S100) 30,- Euro/týden pobytu a 50,- Euro za twin/týden. Možnost potápění s Nitroxem do 32%. Příplatek za Nitrox 50,- Euro/lahev/týden, 60,- Euro S100/týden, a 100,- Euro twin/týden. Nutno nahlásit nejméně 20 dní před odjezdem!
A poplatek 20,- až 40,- Euro osoba v případě dohody o dřívějším odplutí z přístavu, tj. vyplutí hned v první den příletu.

Lokality které navštívíme:

SHAAB ABU RAMADA
Útes Abu Ramada je vzdálen cca 1 hodiny cesty od přístavu a slouží jako mělká lokalita na první – tzv.vyvažovací ponor. Po skoku z lodi a vyvážení se potopíte do max. hloubky 10 a míjíte stěnu útesu po levé nebo pravé straně. Můžete zde spatřit rejnoky, perutýny a různé druhy korálových ryb.

SEVEN TOWERS – Tobia Arba
Je jedna z nejkrásnějších lokalit u Safágy. Na legendární lokalitě z maximální hloubky 16 metrů vyrůstá 5 věží v těsné blízkosti. Pokud začnete počítat věže, pak z lodi před ponorem vypadají jako by jich bylo 7. Většinou zde provádíme dva denní a jeden noční ponor, kde budeme kotvit přes noc. Můžete zde potkat od nejběžnějších druhů korálových ryb, olihní, chobotnice, hadovce, murény, rejnoky, kraby, napoleóny, ježíky až po žraloky bělocípé a listovce. Největší raritou je ale noční ponor s množstvím perutýnů využívající k lovu malých rybek světlo lamp. Není výjimkou spatřit také lovící murény nebo lovící homolice.
Lokalita je vhodná pro začátečníky, zkušené i fotografy.

Vraky SALEM EXPRES
V časných ranních hodinách přejezd k útesu, odkud budeme vyjíždít k vraku Salem Expres.
tento vrak patří k nejznámějším vrakům pro svoji „krvavou“ historii v celém Rudém moři, který se potopil za dodnes nevyjasněných událostí. 11.12.1991 po změně kurzu narazil Salem v plné rychlosti do útesu a přibližně za 5 minut se potopil. Na palubě tehdy bylo kolem 700 osob. Podařilo se zachránit jen asi 160 lidí a pro zbytek se stala loď ocelovou hrobkou.
Vrak je dlouhý cca 100 metrů a leží na pravoboku v hloubce od 10 – 31 metrů.
Ponory se většinou provádí dva – ze člunu, který Vás veze od nedalekého útesu, kde jsme zakotveni. Při prvním obeplavete vrak lodi z vnějšku a při druhém můžete nahlédnout podrobněji do některých útrob vraku. Salem je vhodný jak pro začátečníky, tak pro velmi zkušené vrakové potápěče vybavené patřičnou výstrojí potřebnou k penetraci do vraku. Salem má neobvyklou atmosféru na rozdíl od jiných dříve potopených vraků.
Kdo nechce druhý ponor na vraku, může se potápět na útesu, u něhož kotvíme. Útes vystupuje z pískového dna z hloubky 8 – 12 metrů a je bohatě porostlý sasankami a korály.
Dalším velmi příjemným překvapením na jižní cestě z Hurgády je vrak lodi Poseidonia., vzdálený asi 2 kilometry od Salem Expresu na severní straně útesu Shaab Sher.
Vrak leží převrácen téměř na vrchní palubě v hloubce od 7 –do 18 metrů. Trajekt, původně určený pro přepravu pasažérů, měří cca 120 metrů a je nejdelším v této oblasti. V jedné z otevřených palub spatříte na stropě mnoho záchranných vest. Je vhodný jak pro začátečníky, tak je zajímavý pro zkušené vrakové potápěče. Stáří vraku se odhaduje na cca 7 let.

PANORAMA REEF
Panorama je legendárním útesem vystupujícím z obrovské hloubky okolo 340 metrů. Velký útes se skládá z několika plat, kdy nejkrásnější z nich je na severní straně a největší na jižní. Severní plato začíná ve 20m a končí okolo 40metrů. Zde začíná nejčastěji proudový ponor, kde můžete pozorovat hejna barakud, kranasů, tuňáků, žraloky a při štěstí rejnoky a manty. Plato je bohatě porostlé měkkými a tvrdými korály na jedné velké a několika malých věžích. Útes obeplouváte po pravé straně s proudem v zádech, kde se střídá hrana okolo 25metrů s téměř rovným srázem. Zde můžete potkat napoleony, žraloky, chňapaly a jiné pelargické ryby. Pod kotvícími loděmi na jižní straně je velké plato od 18 – 30metrů. Většinou na tomto okraji plata se uskutečňují hloubkové ponory do 40 a více metrů, pro potápěče s TMX směsmi. Stěny útesu jsou překrásně porostlé do hloubky 10metrů, s nesčetnými sasankami plnými klaunů a sapínů.
Výborná viditelnost na této lokalitě, padající stěny do modrých hloubek… se Vám na dlouho zaryje do paměti.

Těším se na Vaše přihlášky. Už zbývá jen poslední 5 volných míst. Místa rychle ubývají

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.