Safari Egypt 21. – 27. března 2021

V sobotu 21. března jsme i v této pohnuté covidové době konečně po dvou odkladech odletěli se společností Smart Wings do egyptské Hurghady. Při nástupu do letadla byl po každém z nás vyžadován negativní PCR test na onemocnění Covid – 19. Po příletu nás čekali procedury, které jsou v Egyptě zavedeny. Odevzdat prohlášení cestovatele a všude se prokazovat negativním testem na Covid – 19. Po projití pasovou kontrolou, kde jsme nemuseli zakupovat víza, která jsou do odvolání zrušená, nás čekala neporušená potápěčská bagáž a pak před halou průvodkyně na safari lodi Aphrodita. Krátká cca půl hodinová cesta autobusem do přístavu. Nalodění na loď, krátký breafing, co nás čeká a co nemine na lodi, jaká trasa se pojede a kam všude se pod hladinou podíváme. Ubytování, oběd a hlavně platba za test, který nám budou dělat před odletem.

Loď Aphrodita mne velice mile překvapila, jak velikostí a nejen lodi, ale i kajut, ve kterých jsme byli ubytováni, tak také stravováním. Strava byla podávána v oddělené jídelně 3x denně. Obsluhující personál se staral o náš veškerý komfort. Po každém obědě a večeři byl vždy na závěr nějaký desert či zmrzlina. Super. Výběr jídel byl skvělý. Najedl se i ten, který by nějaký pokrm z nějakého důvodu nechtěl či nemohl. Vybrat jste si mohli, na co máte chuť, od zeleninových, či ovocných salátů, přes polévku, rýži, těstoviny, brambory, hovězí maso, mimochodem, moc dobře připravené, až se rozplývalo na jazyku, smaženého kuřete, až po mořské ryby a plody. Po odpolením ponoru nám byla na horní palubě servírována svačina v podobě např. čerstvé pizzy atd. Chutnalo nám všem.

Potápění začalo check- dive, zkušebním ponorem na lokalitě Shaab El ERG, kde jsme si všichni vyzkoušeli, kolik zátěže budeme potřebovat a pak již vzhůru do víru safari. Potápěli jsme na lokalitách Abu Nuhas, kde leží 4 vraky. My se potápěli na 3 z nich – Ghannis G, Crisoula K, Carnatic. Super ponory, do hloubek, které zvládne i potápěč s certifikací AOWD. Na celé safari doporučuji potápění s Nitroxem, který je v ceně zájezdu, samozřejmě pro potápěče s patřičnou certifikací. Pak následoval přejezd na perlu vraků v Rudém moři. Vrak SS Thistlegorm, kde jsme se zdrželi na 4 ponory. Loď vezla zásoby do severní Afriky britským vojenským silám. Najdete zde dva tanky, několik motorek BSA, nákladní vozidla, také parní lokomotivy a tendry, a v neposlední řadě i křídla od letadla. Na vraku se dá samozřejmě najít i bujný podmořský život. K vidění jsou napoleoni, ropušnice, perutýni, barakudy, murény atd. My spatřili i želvu.

Poté jsme se přesunuli na vrak Ulysses, který leží od -4 metrů cca do -28 metrů pod hladinou a v nejmělčím místě je porostlý nádhernou korálovou zahradou. Blížila se písečná bouře a tak naši loď kapitán schoval do bezpečí mělkého reefu, kde jsme provedli i noční ponor.

Noční ponory jsou v Rudém moři velmi zajímavé a pokaždé opředeny jakýmsi tajemnem, co vše se podaří spatřit. My měli štěstí na lovící murény, perutýny. také na nahožábrého plže „španělskou tanečnici“ a další a další živočichy.

Poté nás čekali další reefy Rudého moře, kdy jsme potápěli z lodi či zodiaku, prováděli různě hluboké ponory anebo dokonce i ponory driftové. Někteří z nás tyto ponory absolvovali poprvé a byli přímo unešení, že při dobrém vztlaku nemusejí pomalu ani máchnou ploutví a jsou parádně unášení kolem korálového reefu.

Přiblížil se pátek a my udělali poslední ponor tohoto safari v hurghadském přístavu na vraku lodi El Mina, která se stala objetí izraelsko-egyptské války. Pak už nás čekalo jen zakotvení v přístavu a odjezd na předem objednané tesy PCR. Zde vládl obvyklý tamní zmatek a chaos. Divím se, že nám rovnou nedali při tomto zmatku „bumážku“ a negativním výsledkem.

Sobota, čekáme na výsledky testů. Veze nám je majitelka lodi, netváří se vůbec spokojeně. Výsledek, 8 lidí z celé naší loni pozitivních. Ti okamžitě jednou na druhý test. Ostatní oběd a pak na letiště. „Konečně“ doma. Ne že by se mi v Egyptě potápění apod. nelíbilo, to ne, ale v duchu jsem stále s těmi, co museli zůstat a čekat na výsledky dalšího testu. Snad bude tentokráte negativní a oni se brzy vrátí domů.

Děkuji všem, co se mnou tento trip absolvovali a věřili tak jako já, že dvakrát přeložené safari kvůli situaci, která celosvětově nastala, se uskuteční. Krom té malé pihy při testování se vše povedlo, tak jak mělo a y jsme si výlet do Egypta, kde jsme alespoň na týden přišli na jiní myšlenky moc a moc užili. Já osobně jsem přestal před sebou valit jeden obrovský kámen, který mne tížil celý loňský rok. Ještě mne tíží jeden. Snad i ten se mi podaří odvalit. 🙂 🙂 🙂

Těším se na Vás na všechny při dalším potápění jak V Čechách, tak za hranicemi všedních dnů, a předpokládám, že to bude brzy. 🙂 🙂 🙂