Ahoj
Proto, že jsem absolvoval uzavření PFO, rád bych vám chtěl laicky objasnit co vůbec PFO je, jak nás potápěče omezuje, jak se uzavírá a jak je to s potápěním po uzavření PFO.
Popis níže je laický a omlouvám se odborníkům, pokud zde budu formulovat něco nepřesně, ale chci co nejvíce přiblížit veřejnosti tuto anomálii. Čerpal jsem nejen z vlastních zkušeností, ale také z dostupných odborných článků na internetu.
O co vlastně jde, co je PFO?
PFO (patentní foramen ovale) je častá vrozená srdeční vada. Je to otvor mezi pravou a levou síní srdce, který se neuzavře po porodu. Síňová přepážka nenarozeného dítěte je tvořena dvěma nesrostlými listy. Dítě v matčině břiše nepotřebuje dýchat a používat své plíce. Okysličená krev do jeho těla proudí přes placentu a nevyužívané plíce dítěte potřebují jen minimální množství krve, malý oběh tudíž není funkční. Funkci plic nahradí právě placenta a matka dýchá i za své dítě. Stále je však potřeba, aby se krev vracející se z těla do pravé síně dostala zpět do velkého krevního oběhu. Foramen ovale umožňuje krvi, aby z pravé síně nemusela odtékat do plic. Krev si tak zkracuje cestu z pravé síně do levé síně a následně do tělního oběhu. Po porodu by tlakem působícím na oba listy mělo dojít k jejich přitlačení a následnému srůstu během prvního roku života. Bohužel cca u 1/3 lidské populace se toto nestane a otvor, nebo jeho část zůstane otevřený. Běžný člověk si této vady nemusí za celý život vůbec všimnout. Potápěčům však PFO může způsobit až smrtelné komplikace při a po ponoru.
Proč PFO potápěčům vadí?
(převzato z článku: autor Luděk Šefc, Strany potápěčské – PFO očima postiženého, publikováno 27.01.2007)
Při vynořování je nadbytečný dusík odváděn ze tkání žilní krví do plic, kde je vylučován. Ve studii DAN, která plně monitorovala 2105 rekreačních ponorů, byla přítomnost bublin detekována ve 37%. V případě opakovaných ponorů to již bylo v 85% případů. Tyto bublinky dusíku se pro vysoký parciální tlak N2 v okolní krvi nesnadno rozpouští, mohou se slučovat a růst. Na rozdíl od mikrobublinek vzduchu, které jsou použity při vyšetření a brzy se vstřebají. Vzniklé bublinky dusíku jsou zachyceny v plicích, kde v rozumném množství neublíží a mohou se časem rozpustit. Pokud však proniknou místo do plic do velkého oběhu, hrozí nebezpečí jejich vmetení do věnčitých cév, kde mohou zablokovat zásobování srdce kyslíkem (infarkt). Ještě častěji vniknou do krkavic, které odstupují v oblouku aorty, a dostanou se jimi do mozku, kde způsobují nejrůznější neurologické příznaky (mozková mrtvice).
I kdyby bublinky potápěči neublížily, všechna krev, která obejde plíce, se přesycená dusíkem vrací zpátky do těla a prodlužuje dobu desaturace stanovenou dekompresními algoritmy. Žádné tabulky ani dekompresní počítač totiž nepočítají s tím, že se přebytečný dusík vrací zpátky do těla.
Zkrátka PFO může propouštět bublinky do nebezpečných lokalit a prodlužuje dobu do vysycení organizmu. Může být v pozadí nevysvětlitelných dekompresních příhod, ke kterým občas dochází i při dodržení všech dekompresních postupů. I když za normálních podmínek by mělo být PFO většinu času uzavřeno přetlakem v levé síni, skutečnou situaci v průběhu ponoru ještě nikdo nesledoval. Při pobytu pod vodou dochází k redistribuci krve v těle a je možné, že tlak v pravé síni vzroste a udržuje PFO v pootevřeném stavu. To je ostatně i předmětem našeho dalšího výzkumu.
Jak jsem na něj přišel?
Přišel jsem na to při jednorázovém vyšetření v kardiocentru v ulici Na Struze, kde při tomto vyšetření mi byla podána kontrastní látka a následně pomocí spánkového ultrazvuku byl odhalen malý, skoro bezvýznamný průchod bublinek. Následovalo jícnové echo ve FN Motol. Výsledek, ano máte PFO, ale otvor je malý. Potápět můžete, ale … Ano právě to ale je dost důležité. Potápět mi nezakázali. Tak jsem upravil vše, co se upravit dalo. Pokud by ponor překračoval rekreační limity, byl dělán na TMX, nebo všechny výstupové procesy byly upraveny tak, že jsem byl konzervativnější než všechny výstupové algoritmy a v poslední fázi ponoru na dekompresní pauze s kyslíkem jsem zůstával vždy déle (s buddym vše naplánováno i s delší zastávkou). Mezi ponory jsem si dával vždy oddech, nevláčel nic těžkého, pravidelně hydratoval a nedělal tzv. jo-jo ponory. Dokonce nebyl problém udělat 4 ponory denně. prostě, klasické potápění instruktora.
A světe div se, vše fungovalo, jak mělo celých cca osm let, ano osm let intenzivního potápění u nás, pod ledem, v jeskyních atd.. Až do letošního dubna, kdy jsem po dvou ponorech v Molnár János v Budapešti (jeskynní komplex pod Budapeští) cca asi po třech hodinách pozoroval svědění v oblasti břicha a také viděl mramorovou kůži v této oblasti. A DCS (dekompresní nemoc) se dostavila, sice jen její kožní forma, ale byla tam. Nepříjemný zážitek, ale bez něj bych se asi nerozhodl pro uzavření „díry v srdci“. Zavolal jsem Doc. MUDr. Martin Mates CSc. lékaři Oddělení invazivní kardiologie, Kardiologické oddělení, Nemocnice Na Homolce a situaci, která se mi přihodila mu popsal. Následovalo objednání na jícnové echo vyšetření a následná konzultace. Výsledek, ano PFO zavřeme.
Jak se PFO uzavírá?
Je to velmi jednoduché. Dnes už prostřednictvím katetru se přes pravé tříslo do srdce mezi pravou a levou síň, vloží kovový occluder – je to takový drátěný kovový „deštníček“, který se napřed rozevře v jedné síni a pak následně v druhé síni. Ten vytvoří prostor pro krevní sraženiny, které toto tělísko zapouzdří a tím dojde k uzavření prostupu mezi oběma síněmi. Operace je hotová cca za 30 minut v lokální anestezii se zavedenou jícnovou echo sondou. Poté se ranka v třísle uzavře a člověk celý den leží na zádech a po dobu cca 12 hodin musí mít nataženu pravou nohu, aby nedošlo k perforaci uzavřené ranky v třísle. Otrava na entou. 😊 Amplatzer PFO Occluder for Patent Foramen Ovale Closure – YouTube Druhý den po kontrolním vyšetření, předání lékařské zprávy a medikace jdete domů.
Tak a jde se na to
Termín máme a jde se do nemocnice. Ráno nástup na kardiologii. Nastupují klasické procedury jako je centrální příjem, lůžkové oddělení, zavedení kanyly a pak, pak čekání do druhého dne na samotný zákrok. Kvůli zavedení jícnové sondy během operace, od deseti hodin večer žádná potrava ani žádné tekutiny. Ráno přichází sestřička, ne moje ani ne vaše, a přináší antibiotickou kapačku. Mlsanda a zároveň snídaně. Pak přichází statný ošetřovatel s vozíkem a hurá do druhého patra na operační sál. Vše připraveno, přichází Martin, ještě jednou vše vysvětlí a probíhá samotný zákrok. Monitor jícnové sondy mám u hlavy, a tak mohu sledovat, co se v mém těle děje. Je to docela zajímavé. Operace se podařila, pacient přežil. A teď vážně. Martin je odborník na slovo vzatý, je to kapacita ve své profesi, a tak jsem si ani nepřipustil, že by mohlo něco selhat, i když tato možnost mi byla také sdělena. Odvoz na standardní pokoj a klid na lůžku. Hrozná nuda. Večer přichází kontrola na uzavření ranky v třísle a povolení, že se mohu natočit na bok, ale stále s nataženou nohou. Ráno už mohu nohu pomalu namáhat, tzn. mohu chodit. Úleva, velká úleva. Sprcha a už se zase cítím jako člověk, ne jako „lankvara“. Snídaně, kontrolní vyšetření na kardioechologii a dlouhé čekání na propouštěcí zprávu a medikaci. Ano medikace je důležitá, půl roku léky na ředění krve a nějaká antibiotika. poučení od pana docenta, že bych neměl potápět cca tři měsíce, aby tlak, který pod vodou působí na potápěče nezpůsobil nějakou neplechu. Také doporučení, že by člověk neměl mít tuto dobu větší fyzickou námahu s větší tepovou frekvencí.
A co teď, po operaci?
Hodně z vás se mě ptá, jestli jsem po uzavření PFO v pořádku. Ano jsem. Cítím se velmi dobře a děkuji za optání. Jen nesmím teď tři měsíce potápět a provádět sportovní činnosti, kdy by se mi zvedla tepová frekvence nad přijatelnou mez. Po týdnu kontrolní vyšetření, po měsíci od operace opět kontrolní vyšetření a poté po cca půl roce vyšetření jícnovým echem, zda je vše tak jak má být.
Potápět sice nemohu, ale mohu dál vyučovat jakoukoli teorii ke všem kurzům, které mohu vyučovat, tak se na vás všechny těším na teoretické přípravě.
Alespoň mám čas a prostor udělat kompletní pravidelný servis veškeré výstroje, nejen automatik, ale také kompenzátorů vztlaku a u nich hlavně správné funkci inflátoru. Děkuji, že jste dočetli až do konce tento můj laický popis PFO. Doporučuji všem, kteří to s potápěním myslí vážně, ať už s rekreačním, nebo dokonce uvažují o profesionální dráze potápěče (divemastera, instruktora, atd.) aby se nebáli a zařídili si vyšetření na prokázání PFO. Nebolí to, a co víc, vyšetření plně hradí všechny zdravotní pojišťovny.